Poliprenoli

Poliprenoli

Divdesmitā gadsimta trīsdesmitajos gados krievu zinātnieki, ieintriģēti ar skujkoku spēju palikt veseliem par spīti temperatūras svārstībām no mīnus četrdesmit līdz plus četrdesmit grādiem, uzsāka dažādus pētījumus. Pētījumu rezultātā tiem izdevās izolēt poliprenolus, kas pēdējos trīsdesmit gados tiek pētīti vairākās pasaules vietās. Šobrīd zināms, ka tie atrodami visos zaļajos augos, taču pietiekamā koncentrācijā, lai tos iegūtu lietošanai cilvēkiem, tie atrodami vien dažos augos. Poliprenoli nelielos daudzumos pētniecībai tiek iegūti vairākās pasaules vietās, taču komerciālai lietošanai medicīnā vērā ņemamos apjomos šobrīd tikai tiek iegūti no ginka Ķīnā un no skujām Latvijā un Krievijā. Funkcionāli poliprenoli augos izpilda tās pašas funkcijas, ko doliholi dzīvniekos un cilvēkos, turklāt aknās poliprenoli tiek pārveidoti cilvēkam izmantojamajos doliholos.

Doliholu un poliprenolu ķīmiskās uzbūves līdzība  un pēdējo gadu pētījumi par poliprenolu metabolizēšanos doliholos dzīvnieku aknās, nodrošinot normālu doliholfosfāta cikla darbību, izsaukuši lielu interesi par poliprenolu nozīmi pārtikā. Šo ļoti vienkāršo organisko savienojumu darbība šūnu membrānās un to loma fizioloģiskajos procesos ir uzskatāma par vienu no mūsdienu bioloģijas zinātnes atklātajiem fenomeniem

Ar pārtiku uzņemtie poliprenoli aknās transformējas par doliholfosfātiem un piedalās glikoproteīnu sintēzē. Uz glikoproteīnu bāzes savukārt veidojas šūnu receptori insulīnam, adrenalīnam, estrogenam un citiem hormoniem un fermentiem, arī ārstniecības līdzekļiem, piemēram, hormonu preparātiem. Doliholfosfātu darbības cikla traucējumi rodas novecošanās procesos un dažādu saslimšanas un vielmaiņas traucējumu gadījumos.

Poliprenolus cilvēki uzņem tikai ar pārtikā lietotajiem zaļumiem. Doliholus var uzņemt ar termiski neapstrādātiem dzīvnieku valsts produktiem.

Diemžēl mūsdienu konservētā pārtika un svaigu zaļu augu deficīts pārtikā nevar nodrošināt cilvēkus ar nepieciešamo poliprenolu daudzumu normālai doliholfosfātu cikla darbībai.

Pētījumi parāda, ka doliholu iztrūkums organismā rezultējas ne tikai ar nespēku, bet arī radadažādas neirodeģeneratīvas izmaiņas, imūnsistēmas pavājināšanos un citas problēmas. Atsevišķos gadījumos dolihola iztrūkums uzskatāms vien par slimības marķieri, taču zināms, kas ar poliprenola, kas attiecīgi organismā pārvēršas par doliholu, uzņemšanu var palīdzēt ārstēt dažādas slimības kā multiplo sklerozi, hepatītu c, astmu, dažādas onkoloģiskas salimšanas un citas problēmas, tai skaitā pastiprināt imūnsistēmu, uzlabot kognitīvās spējas un atmiņu. Viens no galvenajiem pētījumu virzieniem ir pierādījis poliprenolu efektivitāti aknu aizsardzībā no dažādu tosksiku vielu bojājumiem, kā arī palīdz aknu slimību radītu bojājumu gadījumos

Pieejamie pētījumi parāda, ka poliprenoliem ir ārkārtīgi neliela toksicitāte un blakusparādību neesamība, kā arī virkne pozitīvo īpašību, kas parāda, ka poliprenolu, kas pieejams uztura bagātinātāju formā, ar pozitīviem rezultātiem iespējams lietot daudzās no minētajām sfērām, bet īpaši organisma un muskuļu spēja un izturības palielināšanā gan sportistiem, gan statīnus lietojošiem pacientiem, gan arī profilaktiski.

Poliprenols pārtikas piedevās.

Katram dzīvam organismam ir doliholfosfātu cikls, kas šūnu membrānu līmenī regulē olbaltumvielu sintēzi. Jebkuras patoloģijas gadījumā organisms pastiprināti izdala doliholfosfātus, tāpēc veidojas to deficīts. Pētījumu rezultata ir noskaidrots, ka skujas satur daudz poliprenolu, kas ir augu valsts doliholu analogs. Pēc šī parauga tika izstradats eļļā šķīstošu savienojumu – preparāts Poliprenoli. Tas atbilst modernās medicīnas prasībām, jo ārstē šūnas (šūnu terapija). Produkts ir daudz pētīts, tas palīdz dažādu slimību gadījumos, - nostiprina imūnsistēmu un regulē doliholfosfātu ciklu.

Patiesībā tas veic abas funkcijas – bagātina uzturu un arī dziedina. Jebkuram uztura bagātinātājam ir zināma loma veselības uzturēšanā.

Poliprenoli aknās metabolizējas par doliholiem un doliholfosfātiem. Doliholfosfātu darbības cikla traucējumi tiek novēroti novecošanās procesos, dažādu patoloģiju un vielmaiņas traucējumu gadījumos.

Pēdējos gados īpaši aktīvi pētīta poliprenolu spēja palielināt muskuļu un sirds izturību, kā arī mazināt statīnu izraisītos blakusefektus

Poliprenola pārtikas piedeva šobrīd pieejama ērtā kapsulu formā, vai pilienu veidā, augu eļļas šķīdumā.